Makatta çatlak tedavisi ve anal dilatasyon

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (8)

Anal kanal basıncının artması ve yırtılır tarzda ağrının tetiklediği refleks kas spazmının oluşturduğu tablo, anal fissürlerin (çatlakların) gelişim mekanizmasını tanımlıyor. Bu patogenetik mekanizma (hastalık gelişimi) çerçevesinde de yüksek olan anal basıncın normale çekilmesi tedavinin esasını oluşturur.

Bu amaçla uygun olan tedavi yöntemine karar vermek gerekir ki bu seçenekler içinde ameliyat ile (sfinkterotomi) aşırı kasılan ve sertleşmiş (fibrotik) kasın (İAS’nin- iç anal sfinkter kasının) kesilmesi veya Botox injeksiyonu veya gliseril trinitrat (GTN) gibi kremlerle kas spazmının azalmasını sağlamak yer almaktadır.

Tıp tarihinde kullanılmış olan yöntemlerden bir tanesi de kasılmanın (sıklığın) giderilmesi için genel anestezi ile kanalın çepeçevre zorlanması ve genişletilmesi, yani dilatasyonudur. Ne kadar dilatasyon yaptığınızı ya da yapacağınızı ayarlayamadığınız ve standart hale getirilemeyecek bir yöntem olduğu için modern tedavi yöntemleri içinde değildir. Gaz/gaita kaçağının %30 oranında ortaya çıkabildiği bildirilmiştir. Bizim uygulamadığımız ve uygulamasını kesinlikle önermediğimiz bu yöntem modern tedavi rehberlerinde yer almaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>