Makatta çatlak tedavisi nasıldır?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Akut ve kronik olarak iki sınıflandırmaya (tiplendirmeye) ayrılır anal fissür / makat çatlağı. Akut fissürler kısa süreli yüzeysel ve küçük çatlaklardır . Bebekler dahil herkes de yüzeysel ve geçici zorlanmayla akut çatlaklar oluşur. Bu aşamada inatçı lezyon değillerdir ve yakalandıklarında kolayca tedavi edilirler.

Hastalara sebze, zeytinyağı, salata posayı bırakıp zengin diete dönmesi (meyve ağırlıklı beslenmesi), her gün düzenli olarak rahatça dışkılaması (dietten dolayı kabız olmaması), kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi önerilir. Bunlara uyum sağlanması akut fissürlerin iyileşmesi için gerekir.

Tedavinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, altta yatma olasılığı bulunan sorunların tanı için irdelenmesi nadiren de olsa iyileşme olmadığında gerekir. Kronik anal fissürlerde botox injeksiyonu, ameliyat ve nitratlı kremler gibi radikal olan yaklaşımlara daha çok ihtiyaç duyulur.

Daha büyük olan kronik anal fissürler / çatlaklar daha derin ve inatçı lezyonlardır. Çatlağın etrafında / komşuluğunda komşu derinin sürekli şişmesi (ödemlenmesi) uzun süreli hastalıkta skin deri / tag kıvrımı denen çıkıntının sebebi olabilir. Kronik anal fissürlerin temel sorunu anal kan basıncının artması ve yırtılır tarzda ağrıya neden olan kas spazmıdır. Tedavinin esasını bu yüksek basıncın normale çekilmesini oluşturur. Bu amaçla; Botox injeksiyonu, gliseril trinitrat gibi kremler, aşırı kasılan fibrotik kasın (iç sfinkter kasının -İAS’nin) kısmen kesilmesi ile aşırı kasılmanın giderilmesinden uygun olan yöntemlerin kararlaştırılması gerekir. Zaten batılı kaynaklar (son guideline’lar) bu sırayla… yani önce GTN, sonra Botox, bununla da geçmezse cerrahi uygulanması yönündedir. Tabii bu tedavilerin esası ustaca uygulanmaları. Sıcak banyolarla ve uygun dietle destek verilmek tedavi sürecinde başarıyı arttırır.

Bu alanda özel alet ve teknolojiye,a özel ihtisas sahibi,deneyimli sağlık personeline, ve bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>