Makatta çatlak tedavi yaklaşımları

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (4)

Anal fissür (makat çatlağı) akut ve kronik olarak iki sınıflandırmaya (tiplendirmeye) ayrılır. Akut fissürler küçük ve kısa süreli olan yüzeysel çatlaklardır. Bebekler dâhil akut çatlaklar herkeste yüzeysel ve geçici zorlanmayla oluşur. Kolayca tedavi edilebilmeleri ve inatçı lezyon olmamaları bu aşamada yakalandıklarında mümkün olabilmektedir.

Hastaların diğer anal sorunlarda olduğu gibi sıcak su banyoları yapması, kısa süreli ağrı kesici pomatlar kullanması, posadan zengin diyete yönelmesi ( zeytinyağı, meyve, salata, sebze ağırlıklı beslenmesi), bu diyetin sayesinde de her gün rahat ve düzenli dışkılayarak kabız kalmaması önerilir. Bunlara uyulduğu zaman kısa süre içerisinde anal fissürlerde iyileşme gözlenebilir.

Nadiren iyileşmeyerek daha dikkatli gözden geçirilmeleri halinde, başka bir sorunun altta yatan bir sorun belirtmesinden dolayı irdelenmesi gerekir. Nitratlı kremler, botox injeksiyonu ve ameliyat gibi daha radikal yaklaşımlar kronik anal fissürlerde ihtiyaç duyulabilir.

ANAL FİSSÜRDE / MAKATTA ÇATLAKTA YAKLAŞIM

Anal fissürlerin daha inatçı ve derin lezyon ve daha büyük olanları kronik çatlaklardır. Deri kıvrımı / skin tag denilen sebep, uzun süreli hastalıklardaki sebep olarak, çatlağın etrafında / komşuluğunda komşu derinin sürekli şişmesi ( ödemleşmesi) olabilir.

Kronik anal fissürlerin temel sorunu yırtılır şekilde ağrıya sebep olan kas spazmı ve anal kanal basıncının artmasıdır. Tedavinin esasını bu yüksek basıncın normale indirilmesi oluşturur. Bu amaçla, gliseril trinitrat, Botox injeksiyonu, (İAS’nin iç sfinkter kasının) aşırı kasılan fibrotik kasın kısmen kesilmesi gibi uygun olan yöntemlerin kararlaştırılması ve aşırı kasılmasının giderilmesi gerekir. Zaten uluslar arası rehber kaynakları (guideline’lar) önce GTN, sonra Botox, daha sonra da cerrahi uygulanması yönünde sıralamaktadır. Bu tedavilerin esası ustaca uygulanmalarıdır. Sıcak su banyoları ve uygun diyetler tedavi sürecinin başarısını artırmak için destek vermektedir.

Özel ihtisas sahibi, özel teknoloji ve aletler ve bütünsel olarak bu alan odaklanan, deneyimli sağlık personellerine doğru tedavi ve tanının yapılabilmesi için gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>