Makatta çatlak nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Anal fissürde (makat çatlağında) çoğu zaman bu alandaki kasın belirli bir miktar kesilmesi veya fissürün kesilmesi yöntemine fissürektomi denmektedir. Bu ameliyatın yapılmaması gerekir ve tamamen çağdışıdır. Bunu cerrahların ve öğrencilerin çoğunun bildiğini düşünüyorum.

Akıntılı bir oyuğun gerisinde kaldığı anahtar deliği deformitesi işleminde çok yavaş şekilde yara iyileşmesi olduğu için tarihte uygulanan bu yöntemden vazgeçilmiştir.

Bazen çatlağın etrafında (komşularında) deri/skin kıvrımı, kronikleşen çatlaklardaysa sürekli komşu derinin ödemleşmesi(şişmesi) tag ismi verilen çıkıntının sebebidir. Ameliyat sırasında deri kıvrımının büyük olması durumunda kıvrımın çıkarılması kabul edilir. Ama bunun asıl ismi, bu şekilde olduğu zaman skin tag ekizyonudur (çıkarılması) fissürektomi değildir. Tüm bu nedenlerden dolayı fissürektomi ifadesini herkesin unutması çok daha hayırlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>