Makatta çatlak (makat çatlağı) nedir?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (10)

Makatta çatlak (makat çatlağı) nedir? Kalın bağırsağın son kısmıyla deri arasındaki geçiş alanında, yani anodermde gelişen çatlak-yırtılmalara makatta çatlak oluşması (yani anal fissür) denir. Bu alan bir ülser, bir kesik tarzında proktolojik muayenede görülür. Bazı vakalarda bu çatlağın etrafında bir deri kıvrımı (skin tag, sentinel pile) gelişebilir. Bu litle, anal fissürün genellikle hemoroid ile karıştırılmasından birinci derecede sorumludur.

Bazen ağrıya eşlik eden küçük kanamalar, ama daha tipik olarak yırtılır tarzda veya küçük bir cam parçası çıkarır tarzda şiddetli ağrı-acı dışkılama esnasında gerçekleşir. Hastada dışkılama (büyük abdest) giderek bir kabusa dönüşür.

Anal kanaldaki bir kas yapısında (İAS’de-iç sfinkter kasında) refleks bir kasılmaya neden olan şey şiddetli ağrıdır. Anoderm (deri), kasılma olunca dışkılama sırasında daha fazla yırtılır. Daha çok kasılır, daha fazla yırtılır ve zamanla bir kısır döngü oluşur. Nadiren ishal atakları, ancak daha sıklıkla düzensiz dışkılama ve kabızlık sebep olur.

Akut çatlaklar bebekler dahil herkeste, geçici ve yüzeysel zorlanma ile oluşur. Ancak bu tablonun yerleşmesi (uzaması), daha inatçı, derin kronik çatlakta (kronik anal fissürle) sonuçlanır ki kronikleşen çatlaklarda (ameliyat, özel krem kullanımı ve Botox gibi) özellikli yaklaşımlara ihtiyaç duyulacaktır.

En önemli hususun hatırlanması gerekir… bazı vakalarda çatlağın aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği, yani altta yatabilecek barsak fıtığı gibi daha önemli hastalıkların atlanmaması gereğidir. Doğru tanı ve tedavi için tüm bu özellikler çerçevesinde özel alet ve teknolojiye, bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya ve bu alanda deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline gereksinim vardır.

Bizim cerrahi ekibimiz, cerrahi pratikteki en yüksek vaka serilerine sahip olması ötesinde, özellikle anal fissür ameliyatlarının daha güvenli yapılabilmesi doğrultusundaki teknik buluşlarıyla bu alanda dünya çapında söz sahibidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>