Makatta çatlak (makat çatlağı) ameliyatı

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (11)

Makatta çatlak (makat çatlağı) ameliyatı nasıl yapılır? Özellikle GTN krem ve Botox uygulamasının başarısız olduğu kronik çatlaklarda (makat çatlağı/anal fissür) ameliyat ile tedavi gerekir ya da kaçınılmaz olur.

Kas spazmı kronik anal fissürlerde temel sorundur (anal kanal basıncı artar). Aşırı kasılan kasın (iç-internal anal sfinkter kasının) bir kısmını keserek artmış basıncın azaltmak, basıncı normale getirmenin en direkt ve etkili yöntemidir. Ancak, tüm proktolojik (anorektal) girişimlerde olduğu gibi, anal fissür ameliyatlarının da çok dikkatli, bilinçli ve titiz uygulanması gerekir.


Biz sistemimizde belden uyuşturma ya da genel anestezi kullanmayız. Bu girişimi (lateral internal sfinkterotomi) lokal anestezi + sakinleştirme (yani sedasyon) ile yaparız. Literatürün de bu yaklaşımları desteklediği gibi ayaktan yaparız (hasta hastanede yatmaz) ve yarı-açık yöntem kullanılırız. En önemlisi de bizim ekibimizin sunduğumuz bir katkıyla, sfinkterotomi (cerrahi tedavi) basınç ayarlı uygulanır. Ameliyat sonrası gaz kaçırma gibi komplikasyonlar bu şekilde yapıldığında teorik olarak engellenmiş olur.

Kısıtlamaları ve handikapları nelerdir …. fistül/abseleşme, nadiren de olsa kanama gibi komplikasyonlar gelişebilir. Kesilen kası sonra onaramayız/geri dönüşü yoktur. En önemlisi de ameliyat sonrasında gaita-gaz kontrolünde/tutmakta sorun yaşanabilir veya gözkararı (basınç gözetilmeden) yapıldığında başarısızlıkla sonuçlanabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>