Makatta çatlak ameliyatı sonrası gaz-gaita kaçırma

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Anal inkontinens – gaz inkontiensi- (gaz – gaita kaçırma), anal fissür (makatta çatlak) ameliyatından sonra hastalar ve cerrahlar tarafından çekinilen komplikasyonlar arasında en önemlisidir. Halen 10 ameliyattan 1’inde geliştiği bildirilmiştir.

Bu sorunun temel nedenlerini standart/ölçümlenerek yapılmayan ameliyatlar oluşturmaktadır.   Amacını aşar tarzda olan kas kesilmesinin sebebi anal kanalın fazla gevşemesine neden olan, anal basıncın normal değerinden düşük değere inmesidir, bu durumda fissür iyileşmiş olur ancak hasta özellikle gaz kontrolünde sorun yaşar.

Bu ameliyat (gevşetme- sfinkterotomi) uygulamasında bizler, ameliyat devam ettiği sürece açıklık / kalibrasyon ve basıncı ölçeriz ve işlem ancak normal insan basıncına inildiğinde sonlandırırız. Dünya literatüründe bu uygulamamız (ayarlamamız ) bu ameliyatın yapılmasında (rafinasyonunda) önemli katkılardan kabul edilmiştir. Yine de uyarmak gerekirse, mümkün olan tüm vakalarda GTN, Botox krem gibi yöntemlerin tarafımızca dikkate alınması gerekir, çünkü tarafımızdan yapılan her ameliyatlar ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bir risk taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>