Makatta çatlak ameliyatı

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Özellikle GTN krem ve Botox uygulamasının başarısız olduğu kronik çatlaklarda makat çatlağı/anal fissür ameliyat tedavisi tercih edilmelidir.

Kaz spazmı kronik anal fissürlerde temel sorundr. (anal kanal basıncı, yani kan basıncı artar). Aşırı kasılan kasın bir kısmını keserek artmış basıncın azaltmak, bu basıncı azaltmanın en direkt ve etkili yöntemidir.

Biz sistemimizde belden uyuşturma ya da genel anestezi kullanmayız. Bu girişimi (yani lateral internal sfinkterotomi) lokal anestezi+sakinleştirme (yani sedasyon) ile yaparız. Literatürün de bu yaklaşımları deteklediği gibi ayaktan yaparız, yarı-açık yöntem kullanılırız ve (hasta hastanede yatmaz). En önemlisi de bizim ekibimizin sunduğumuz bir katkıyla, sfinkterotomi (cerrahi tedavi) basınç ayarlı uygulanır. Ameliyat sonrası gaz kaçırma gibi komplikasyonlar bu şekilde yapıldığında teorik olarak engellenmiş olur.

Kısıtlamaları ve handikapları nelerdir …. fistül/abseleşme, nadiren de olsa kanama gibi komplikasyonlar gelişebilir. Kesilen kası sonra onaramayız/geri dönüşü yoktur. En önemlisi de ameliyat sonrasında gaita-gaz kontrölünde/tutmakta sorun yaşanabilir ve ideal/gözkararı basınç gözetilmeden yapıldığında başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>