Makatta çatlağı hastalarında kolonoskopi gerekir mi?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (5)

Hemoroid veya fissür (çatlak) zannedilerek altta yatan daha ciddi bir barsak hastalığının (örneğin bir barsak kanserinin ya adülseratif kolitin) atlanması tüm anal hastalıklarda en ciddi tanı hatası, olacaktır. Bu hastalarda gerçekten de hemorodial hastalık ya da çatlak olabilir, bazen aysbergin suyun üstünde görünen küçük bir kısım da olabilir.

Unutulmamalıdır ki anal fissür (çatlak) hastalarında bu bölge çok hassas ve ağrılıdır bu yüzden hastayı muayene ederken dahi çok nazik ve dikkatli olmamız gerekir. Hastanın özellikle çok ağrı duyacağı rijid rektoskopi gibi bir işleme yeltenirseniz hastanın bir daha da asla tedaviye yanaşmamasına ve çok ağrı çekmesine sebep olursunuz.

Bu nedenle gerekliyse endoskopik incelemelerin yapılması anal fissür hastalarında anal fissür tedavi edildikten sonra daha doğru olur. Altta yatacak bir hastalık açısından ciddi şüphelerin ortadan kaldırılmansın sağlanması için hastanın perianal lokal anestetik yapılarak daha derin bir uyutmayla ve incelenmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>