Makat çatlaklarına yaklaşım

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (9)

Anal fissürlerde (makat çatlaklarında) iki şekilde sınıflandırma (tiplendirme) kronik ve akut olarak yapılır. Yüzeysel akut fissürler, küçük ve kısa süreli çatlaklardır. Yüzeysel, bazen geçici olarak bebekler dâhil herkeste akut çatlaklar oluşabilir. Bu aşamada yakalanan lezyonlar kolayca tedavi edilebilir ve inatçı olmazlar. Bu nedenle ayırt edilirken kronik ya da akut fissür olup olmadığının doğru yapılması gerekir. Botox ya da ameliyat gibi radikal yaklaşımlarla, bu aşamada yakalandıklarında ihtiyaç duyulmaksızın basitçe tedavi edilebilirler.

Hastalara kısa süreli ağrı kesici pomatlar, sıcak su banyoları, posadan zengin diyetlere yönel inmesi (meyve, zeytinyağı, sebze, salata ağırlıklı beslenilmesi) ve bu diyet sayesinde kabız olmadan rahat ve düzenli dışkılama yapılabilmesi, diğer anal hastalıklardaki gibi önerilmektedir. Bunlara uyum sağlanması halinde, akut fissürler iyileşir. Her gün tuvalete gitmek için karnınızın sıkışmasını sağlamalısınız. Sabah zeytinyağı, meyve salatası ve kepek ekmeği, öğlen sebze yemeği ve yoğurt, akşam büyük tabak zeytinyağlı marul salatası, geceyse küçük bir kâsede kabak çekirdeği yenmesi ve bol su içilmesi gerekmektedir. (diyet tarzında, glüten entropatisi ve şeker hastalığı olan ek hastalıkları olan kişilerde değişiklikler yapılabilmektedir.) büyük abdestten (dışkılamadan) sonra sıcak su ve sabun kullanmadan duşla temizlenin

Altta yatan sorunların olup olmadığının daha dikkatli irdelenmesi, nadir de olsa iyileşme gerçekleşmediğinde tanı ya da tedavinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ameliyat, nitratlı kremler ve botox injeksiyonu gibi radikal yaklaşımlar kronik anal fissürlerde daha çok ihtiyaç duyulur.

Özel teknoloji ve aletlerle, genel olarak bu alana odaklanmış, deneyimli, özel olarak ihtisas sahibi olan sağlık personellerine ihtiyaç duyularak, tanı ve tedavinin bu özelliklere göre doğru olması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>