Makat çatlağında fissürektomi nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (9)

Çoğu zaman bu alanda kasın belirli bir miktar kesilmesine anal fissürde (makat çatlağında) fissürün kesilmesine fissürektomi, denir. Tamamen çağdışı olan bu ameliyatın yapılmaması gerekir. Bunu çoğu cerrahların öğrencilerimin bildiğini düşünüyorum.

Anahtar deliği deformitesi (akıntılı bir oyuğun gerisinde kaldığı )işleminde yara iyileşmesinin çok yavaş olduğu saptandığı için tarihte uygulanan bu yöntemden vazgeçilmiştir.

Bazen çatlağın etrafında (etrafında) deri / skin kıvrımı, kronik olan çatlaklarda ise komşu derinin de sürekli şişmesi ( ödemlenmesi) tag ismi verilen çıkıntının sebebidir. Ameliyat sırasında bu kıvrımın çıkarılması deri kıvrımının büyük olduğu durumlarda kabul edilir. Ama bu şekilde olduğunda bunun asıl ismi skin tag ekizyonudur yani (çıkarılmasıdır) fissürektomi değildir. Tüm bu nedenlerden dolayı fiissürektomi ifadesini herkesin unutması çok daha hayırlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>