Makat çatlağı ve cerrahi tedavisi

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (2)

Anal fissür ve makat çatlağı gibi kronik çatlaklarda özellikle botox ve GTN krem uygulamasının başarısız olduğunda ameliyat tedavisi tercih edilmelidir.

Anal fissürlerde kas spazmı temel sorundur. (yani kan basıncı, anal kan basıncı artar ) Bir kısmını keserek aşırı kasılan kasın artan basıncını azaltmak için en etkili ve direkt yöntem budur.

Genel anestezi ya da belden uyuşturma bizim sistemimizde kullanılmamaktadır. Lateral İnternal sfinkterotomi yani sakinleştirme (sedasyon) ve lokal anestezi ile yapılmaktadır. Hasta hastanede yatmaz ve yarı açık yöntem kullanılarak, literatürün de bu yaklaşımları desteklediği şekilde ayaktan yapılmaktadır. En önemlisi Sfinkterotomi yani cerrahi tedavi bizim ekibimizin de sunduğu katkıyla basınç ayarlı uygulanmaktadır. Bu şekilde yapıldığında teorik olarak ameliyat sonrası gaz kaçırma gibi komplikasyonlar engellenmiş olur.

Handikapları ve kısıtlamaları nelerdir?

Nadiren de olsa apseleşme, fistül ve kanama gibi komplikasyonlar gelişir. Sonrasında kesilen kasın geri dönüşü ve onarımı yoktur. En önemlisi gaz kontrolü / gaita durumunda ameliyat sonrasında tutma sorunu yaşanabilir ve basınç gözetilmeden ideal ve göz kararı yapıldığında başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>