Makat çatlağı tedavisinin ilacıdır botox mudur?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (8)

Anal fissürler, anal kanal derisi yani anoderm üzerinde gelişen yırtıklardır. Küçük bir cam parçası çıkarır tarzda dışkılama sırasındaki ağrı ya da yırtılır tarzdaki şiddetli acı oluşur; bazen küçük kanamalar da ağrıya eşlik edebilir. Dışkılama, hastada gitgide kâbusa dönüşen bir durumdur. Şiddetli ağrı, anal kanaldaki kas yapısındaki refleks kasılmaya sebep olan durumdur. Kasılma olduğu için çatlak daha fazla olur. Kısır döngü de daha fazla yırtılır ve daha fazla kasılmadan kaynaklanır.

üAltta yatan diğer nedenler, kabızlık ve dışkılanmanın düzensiz olması ve sebebi nadiren oluşan ishal ataklarıdır. Bebekler dâhil olmak üzere bazen yüzeysel ve geçici olan akut çatlaklar bebekler dâhil herkeste oluşabilir. Kronik anal fissürün sebebi, daha inatçı ve derin çatlakların sebebiyle tablonun uzaması ve yerleşmesidir.

üAnal fissürün bazı morfolojik özelliklerine göre, anal fissürün tedavi stratejisinin bazı basit basınç ölçümleri ile kararlaştırılması gerekmektedir, sıralamanın ezbere ya da rastgele yapılmaması gerekir. Bu çerçevede hasta için botox uygulaması, nitratlı kremler ve cerrahi yöntemlerin ucuz, güvenli ve etkili olanı belirlenmelidir.

Teorik olarak gaz gaçırma komplikasyonunu ya da tedavi başarısızlığını ortadan kaldıran, ekibimizin geliştirdiği ve dünya literatüründe en rafine teknik olarak kabul edilen bir yaklaşım olan, ameliyatın kaçınılmaz olmasında veya sfinkerotominin basınç ayarlı (pressure-controlled ya da spasm-controlled) şekilde yapılmasında gerçekleşir. Uygun diyet ilkeleri ve bazı bitkiseller ile başka anal sorunların gelişmesi önlenmekte ve barsak fonksiyonlarının düzeltilmesi gerekir.

Merkezimizde anal fissür için gerçekleştirilen uygulamalar

  • Olası ek patolojilerin ayıklanması ve anal fissürlerin doğru tanısı ve sınıflandırılması (Bazen aysbergin su üzerinde görünen kısmı da anal fissür olabilir, rektosel gibi daha ciddi hastalıklar ve altta yatan iltihabi barsak hastalıkları özellikle kadınlarda dışlanması gerekir.)
  • Ayrıntılı diyet örnekleri, GTN krem (gliseril trinitrat) ve sıcak banyolar anal fissürlerdeki tedaviyi sağlayan gerekliliklerdir.
  • Botox injeksiyonu ve GTN krem uygulaması, uygun vakalarda kronik anal fissürde ameliyatsız sağlamaktadır.
  • spasm-controlled (sfinkterotominin çap-ayarlı) ve/ veya pressure-controlled (basınç-ayarlı)gibi uygulamaların ameliyatı gerektiren vakalarda rafine tekniklerle yapılmasıdır.
  • Gerekirse biofeedback uygulamalarının tedavi sonrası, dışkılama fizyolojisinin düzeltilmesi için uygulanmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>