Makat çatlağı tedavisinde kolonoskopi yapılmalı mı?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (6)

En ciddi anal hastalıkların tanı hatası, ülseratif kolitin ya da bir barsak kanserinin atlanması, hemeroid ya da fissür (çatlak) gibi altta yatan daha ciddi bir bağırsak hastalığının atlanması olacaktır. Bu hastalarda gerçekten çatlak ya da hemeroidal hastalıklar olabileceği gibi, bazen suyun üstünde aysbergin küçük bir kısmı gibi de olabilir.

Unutulmamalıdır ki, anal fissür (çatlak) hastalarında hastayı muayene ederken bile çok nazik ve dikkatli olmamız gerekir, çünkü bu bölge hastalar için çok hassas ve ağrılıdır. Özellikle RİJİD injeksiyon gibi hastanın çok ağrı duyacağı bir işleme yeltenirseniz, bir daha hastanın asla tedaviye yanaşmamasına ve çok ağrı çekmesine sebep olursunuz.

Bu nedenle anal fissür hastalarında endoskopik incelemelerin yapılması, anal fissür tedavi edildikten sonra yapılması daha doğru olur. Altta yatacak bir hastalıktan dolayı ciddi şüphelerin ortadan kalkması, hastanın peri anal lokal anestezi ve daha derin bir uyutmayla yapılarak incelenmesi kabul edildiğinde rahatça sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>