Makat çatlağı tedavisinde kolonoskopi gerekir mi?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Makat çatlağı tedavisinde kolonoskopi gerekir mi? Tüm anal hastalıklarda en ciddi tanı hatası, hemoroid veya çatlak (fissür) zannedilerek altta yatan daha ciddi bir barsak hastalığının (örneğin ülseratif kolitin ya da bir barsak kanserinin) atlanması olacaktır.

Bazen gözle gördüğümüz sadece aysbergin suyun üstünde görünen küçük bir kısım olabilir. Hastayı muayene ederken dahi çok dikkatli ve nazik olmamız gerekir; unutulmamalıdır ki çatlak (anal fissür) hastalarında bu bölge çok ağrılı ve hassastır. Hastanın özellikle çok ağrı duyacağı rijid rektoskopi gibi bir işleme yeltenirseniz hastanın çok ağrı çekmesine ve bir daha da asla tedaviye yanaşmamasına sebep olursunuz.

Bu nedenle anal fissür hastalarında anal fissür tedavi edildikten sonra gerekliyse endoskopik (kolonoskopik) incelemelerin yapılması daha doğru olur. Ancak, hastanın daha derin bir uyutmayla ve perianal lokal anestetik yapılarak incelenmesi kabul edilebilir ve gerekli durumlarda tedavi öncesi altta yatacak bir hastalık açısından ciddi şüphelerin ortadan kaldırılması sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>