Makat çatlağı tedavisinde flep tekniği

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (8)

Kronik anal fissürlerde yaşanan en temel sorunlardan bir tanesi kas spazmı (iç sfinkter kası anal kanal basıncının artması -İAS kas basıncı) dır. Fissürün geliştiği bazı hastalıklar ve doğum sonrası oluşan çatlaklar basıncın normal olmasına rağmen meydana gelebilir. Tabi ki bunu açıklamak oldukça zordur.

Olağan olan diğer fissür vakalarının tersine bu hastalarda GTN, Botox krem ya da ameliyat (sfinkterotomi) ile basıncın azaltılması da mantığını yitirmektedir. İlmi olarak çok daha mantıklı olan farklı bir cerrahi yöntem uygulanması ve komşu bölgeden küçük bir parça kaydırılması bu hastalarda önerilmiştir. Sonuçlar az sayıdaki vakamızda nispeten daha iyidir, başarılı sonuçlar bildirmiştir az sayıda çalışma. Tabi ki doğru indikasyonla karar vermek ustaca bir cerrahi ile yapılması gereken hareketli anal bölgedeki flep uygulaması için gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>