Makat çatlağı tedavisinde flep tekniği

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (1)

Makat çatlağı tedavisinde flep tekniği uygulaması nasıl yapılır? Kronik anal fissürlerde yaşanabilen en temel sorunlardan biri İAS kas basıncı / iç sfinkter anal kanal basıncının artması yani kas spazmıdır. Doğum sonrası oluşan çatlaklar gibi basıncın normal olmasına rağmen fissürün geliştiği bazı hastalıklar da meydana gelebilir. Tabii ki bunu açıklamak oldukça zordur.

Olağan diğer fissür vakalarının tersine, GTN krem, botox ya da sfinkterotomi (ameliyat) ile basınç azaltılması bu hastalar için mantığını yitirmektedir. Komşu bölgeden küçük bir parçanın kaydırılması bu hastalıklarda ilmi olarak çok daha mantıklıdır ve önerilen farklı bir cerrahi yöntemin uygulanmasıdır.

Az sayıda çalışma için başarılı sonuçlar bildirildiği gibi daha az sayıdaki vakalarımızda daha iyi sonuçlar görülmektedir. Hareketli anal bölgedeki flep uygulaması için ustaca bir cerrahiyle ve tabi ki doğru indikasyonla karar verilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>