Makat çatlağı tedavisinde botox

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (10)

Kronik anal fissürlerdeki (KAF) temel sorun kas spazmı (İAS kas basıncı-iç sfinkter kası yani anal kan basıncı dır. Tedavinin esasını yüksek basıncının normale çekilmesi oluşturur. Bu amaçla kas spazmını azaltan gliseril trinitrat kremler , ameliyatla aşırı kasılan fibrotik kasın (iç sfinkter kasının, İAS’nin) kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi ve botox injeksiyonu gibi uygun olan yöntemin kararlaştırılması gerekir. Son batılı kaynaklara yani Guideline’lara göre cerrahi uygulanmasından önce sırayla önce GTN, sonra Botox tedavilerinin uygulanması gerekir.

Kronik anal fissürde artmış anal kanal basıncını (spazmını) azaltmak için aşırı kasılan kasa (yani İAS’ye) Botox injekte etmek gerekir. Botox bilindiği üzere kasların gevşetilmesi ve kozmetolojide kırışıklık yaratan kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullanılır. Anal fissür tedavisinde hedeflenen mekanizma da aynıdır, yani fazla kasılan bir kasın gevşetilmesi hedeflenir.

30–100 IU dozlarda kullanılmıştır ve bir yan etkisi yoktur bilinen. Bizim ekibimize ait yayınlarda 6. ayda %80’in üzerinde bir iyileşme oranı yakalanabilineceği da saptanmıştır. Denenmesi önerilen etkili yöntemlerden biridir KAF tedavisinde, ameliyata gerek kalmayabilir böylece.

Dikkat etmek gereken bazı noktalar ve kısıtlamalar vardır. Buzluktan çıkınca hızla kullanılması gerekir, çatlak bir deri kıvrımının içine yuvalanmışsa (skin tag varsa) etkisinin azaldığı öne sürülmüştür (ki benim deneyimim de bu yöndedir) ,deneyimli biri tarafından doğru uygulanması gerekir ve SGK ödemez.

Tabiî ki bunların ustaca uygulanması gerekir. Hastaların sıcak banyolarla desteklenmesi ve uygun diet önerileri tedavi sürecinde başarıyı arttırmak için önemlidir. Tüm bu özellikler çerçevesinde bütünsel olarak odaklanmış bir yapılanmaya, özel alet ve teknolojiye, ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline doğru tanı ve tedavi için gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>