Makat çatlağı tedavisinde anal dilatasyon

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (1)

Anal fissürlerin kronik problemlerinden biri kas spazmına neden olan anal kanal basıncının artması ve yırtılır tarzda ağrı olmasıdır. Tedavinin esasını yüksek olan basıncın normale çekilmesi oluşturur.

Bu amaçla uygun olan kas spazmının azalmasına neden olan gliseril trinintat gibi kremler, ameliyat veya Botox injeksiyonu ile aşırı kasılan (kasın) fibrotik(iç anal sfinkter kasının – İAS’nin) kesilmesi gibi tedavi yöntemine karar vermek gerekir.

Genel anestezi ile kanalın çepeçevre genişletilmesi ve zorlanması, dilatasyonu kasılmanın (sıklığın) giderilmesi için tıp tarihinde kullanılmış olan yöntemlerden bir tanesidir. Yeri modern tedavi yöntemleri içinde değildir çünkü ne kadar dilatasyon yaptığınızı ya da yapacağınızı ayarlayamadığınız, standart bir yöntem değildir. Gaita / gaz kaçağının %30 oranında sonuçlanabildiği bildirilmiştir. Bizim uygulamasını kesinlikle önerrmediğimiz ve uygulamadığımız bu yöntem modern tedavi rehberlerinde / guideline içerisinde yer almaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>