Makat çatlağı tedavisinde anal dilatasyon

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (8)

Çatlakların (anal fissürlerin) gelişim mekanizmasını anal kanal basıncının artması ve yırtılır tarzda ağrının tetiklediği refleks kas spazmının oluşturduğu tablo tanımlıyor. Tedavinin esasını bu hastalık gelişimi (patogenetik mekanizma) çerçevesinde yüksek olan anal basıncın normale çekilmesi oluşturur.

 

Uygun olan tedavi yöntemine karar vermek gerekir bu amaçla ki bu seçenekler içinde sfinkterotonomi ( ameliyat) ile aşırı sertleşmiş ve kasılan (fibrotik) kasın (İAS’nin- iç anal sfinkter kasının) kesilmesi veya gliseril trinitrat (GTN) gibi kremlerle kas spazmının azalmasını sağlamak veya botox injeksiyonu yer almaktadır.

Genel anestezi ile kanalın çepeçevre genişletilmesi ve zorlanması, yani dilatasyonu tıp tarihinde sıklığın (kasılmanın) giderilmesi için kullanılmış olan yöntemlerden bir tanesidir. Modern tedavi yöntemleri içinde değildir çünkü ne kadar dilatasyon yapacağınızı ya da yaptığınızı ayarlayamadığınız ve standart hale getirilemeyecek bir yöntemdir. %30 oranında gaz/gaita kaçağının orataya çıkabildiği bildirilmiştir. Modern tedavi rehberlerinde yer almayan bu yöntem bizim uygulamasını kesinlikle önermediğimiz ve uygulamadığımız bir yöntemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>