Makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır? Makat çatlağı/anal fissür kronik ve akut olarak iki tiplendirmeye (sınıflandırma) ayrılır. Kısa süreli küçük ve yüzeysel çatlaklar akut fissürlerdir. Akut çatlaklar herkeste bebekler dahil geçici ve yüzeysel zorlanmayla oluşur.Bu aşamada yakalandıklarında inatçı lezyon değillerdir ve kolayca tedavi edilirler.

Diğer anal sorunlardakine benzer şekilde hastanın posadan zengin diete dönmesi (sebze, meyve, salata, zeytinyağı ağırlıklı beslenmesi), bu dietin de etkisiyle kabız kalmaması (yani hergün düzenli ve rahat dışkılaması), sıcak su banyoları ve kısa süreli ağrı kesici pomadlar önerilir. Bunlara uyum sağlandığı takdirde akut fissürler süratle iyileşirler.

Daha dikkatli gözden geçirilmesi gereken durumlarda yani nadiren iyileşmemeleri halinde altta yatan başka bir sorunun irdelenmesi gerekir. Kronik anal fissürlerde ise daha radikal yaklaşımlar olan nitratlı kremler, ameliyat ve Botox injeksiyonuna ihtiyaç duyulur.

KRONİK ÇATLAKTA/ ANAL FİSSÜRLERDE YAKLAŞIM

Daha inatçı ve derin lezyonlar daha büyük olan kronik çatlaklar/anal fissürlerdir. Uzun süreli hastalıkta skin tag/deri kıvrımı denen çıkıntının sebebi çatlağın komşuluğunda/etrafında komşu derinin sürekli ödemlenmesi (şişmesi) olabilir.

Anal kan basıncının artması ve yırtılır tarzda ağrıya neden olan kas spazmı kronik anal fissürlerin temel sorunudur. Bu yüksek basıncın normale çekilmesi tedavinin esasını oluşturur. Bu amaçla; uygun olan yöntemlerin kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler, Botox injeksiyonu, gliseril trinitrat gibi kremler, aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) kısmen kesilmesi ile aşırı kasılmanın giderilmesidir. Zaten son guideline’lar (batılı kaynaklar) bu sırayla… yani önce GTN, sonra Botox, bununla da geçmezse cerrahi uygulanması yönündedir. Ustaca uygulanmaları tabii bu tedavilerin esasıdır. Tedavi sürecinde başarıyı arttırmak için sıcak banyolarla ve uygun dietle destek verilmelidir.

Doğru tanı ve tedavi için bu alanda özel ihtisas sahibi,deneyimli sağlık personeline, özel alet ve teknolojiye ve bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>