Makat çatlağı (makatta çatlak) nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (5)

Makat çatlağı (makatta çatlak) nedir? Kalın bağırsağın son kısmıyla deri arasındaki geçiş anodermde/bölgede gelişen çatlak-yırtılmalara makatta çatlak oluşması (yani anal fissür) denilir. Bu alan bir ülser, bir kesik tarzında proktolojik tarzda görülür.

Bazen ağrıya eşlik eden küçük kanamalar, yırtılır tarzda küçük bir cam parçası çıkarır tarzda şiddetli ağrı-acı dışkılama esnasında gerçekleşeiblir. Hastada dışkılama (büyük abdest) giderek bir kabusa dönüşür.

Anal kanaldaki bir kas yapısında (İAS’de-iç sfinkter kasında) refleks bir kasılmaya neden olan şey şiddetli ağrıdır. Anoderm (deri) kasılma olunca daha fazla yırtılır.. Daha çok kasılır ve daha fazla yırtılır ve bir kısır döngü oluşur. Altta yatabilen başka nedenlerden başka nadiren ishal atakları, düzensiz dışkılama ve kabızlık sebep olur.

Akut çatlaklar herkeste bebekler dahil, geçici ve yüzeysel zorlanma ile oluşur. Ancak bu tablonun yerleşmesi (uzaması), daha inatçı, derin kronik çatlakta (anal fissürle) sonuçlanır ki kronikleşen çatlaklarda (ameliyat, özel krem kullanımı ve Botox gibi) özellikli yaklaşımlar bulunur.

En önemli hususun hatırlanması gerekir… bazı vakalarda çatlağın aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği, yani altta yatabilecek barsak fıtığı gibi daha önemli hastalıkların atlanmaması hususudur. Doğru tanı ve tedavi için tüm bu özellikler çerçevesinde özel alet ve teknolojiye, bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya ve bu alanda deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>