Makat çatlağı ameliyatı sonrası gaz-gazita kaçırma

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (9)

Anal fissür (makatta çatlak) ameliyatından sonra hastalar ve cerrahlar tarafından çekinilen komplikasyonlar arasında anal inkontinens (gaita-gaz kaçırma)- gaz inkontinensi önde gelmektedir. Çeşitli düzeylerde 10 ameliyattan 1’inde geliştiği bildirilmiştir.

Bu sorunun temel nedenini ölçümlenerek / standart yapılmayan ameliyatlar oluşturmaktadır. Amacını aşar tarzda kas kesilmesi anal kanalın fazla gevşemesine, yani anal basıncın normal değerinden düşük değere inmesine neden olan olaydır. Burada amaçlanan aslında fissür hastalarındaki anal basıncnıı ameliyatla normale getirmektir. Bu normal değerin daha altına inilmesi durumunda fissür iyileşmiş olur ancak hasta özellikle gaz kontrolünde sorun yaşar.

Bizler ameliyat devam ettiği sürece açıklık / kalibrasyon ve basıncı ölçeriz ve işlem normal insan basıncına inildiğinde bu ameliyatı ( gevşetme- sfinkterotomi) uygulamasında işlemi sonlandırırız. Buna basınç ayarlı sfinkterotomi ya da spazm-ayarlı sfinkterotomi diyoruz.

Bu ayarlamamız (uygulamamız) dünya literatüründe bu ameliyatın doğru yapılmasında (rafinasyonunda) en önemli katkılardan kabul edilmiştir. Yine de uyarmak gerekirse, mümkün olan tüm vakalarda GTN krem ve botox, gibi yöntemlerin ameliyat öncesi mutlaka dikkate alınması gerekir, çünkü her ameliyat ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bir risk taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>