Makat çatlağı ameliyatı sonrası gaz gaita problemi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (8)

Makatta çatlak (anal fissür) ameliyatından sonra cerrahlar ve hastalar tarafından çekinilen en önemli komplikasyonlar arasında gaz inkontiensi- anal inkontinensdir (gaita-gaz kaçırma). Halen 10 ameliyattan 1’inde geliştiği bildirilmiştir.

Bu sorunun temel nedenlerini Standart/ölçümlenerek yapılmayan ameliyatlar oluşturmaktadır. Anal kanalın fazla gevşemesine neden olan, anal basıncın normal değerinden düşük değere inmesine neden olan olay amacını aşar tarzda olan kas kesilmesidir. Aslında burada anal basıncı ameliyatla normale getirmek, fissür hastaları için amaçlanmıştır. Hasta özellikle gaz kontrolünde bu durumda sorun yaşar ancak fissür iyileşmiş olur.

Bizler, bu ameliyat (sfinkterotomi- gevşetme) uygulamasında, ameliyat devam ettiği sürece kalibrasyon/açıklık ve basıncı ölçeriz ve işlemi ancak normal insan basıncına inildiğinde sonlandırılır. Dünya literatüründe bu ayarlamamız (uygulamamız ), bu ameliyatın rafinasyonunda (yapılmasında) önemli katkılardan kabul edilmiştir. Mümkün olan tüm vakalar için yine de uyarmak gerekirse Botox, GTN krem gibi yöntemlerin tarafımızca dikkate alınması gerekir, çünkü tarafımızdan yapılan ameliyatlar ne kadar iyi yapılırsa yapılsın her ameliyat bir risk taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>