Kolonoskopi ve makat çatlağı

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (1)

En ciddi tanı hatası tüm anal hastalıklarda, altta yatan daha ciddi bir barsak hastalığının çatlak (fissür) veya hemoroid zannedilerek (örneğin bir barsak kanserinin ya da ülseratif kolitin) atlanması olacaktır. Bu hastalarda gerçekten de hemorodial hastalık ya da çatlak olabilir, ancak bazen de gerçekten aysbergin suyun üstünde görünen küçük bir kısımı olabilir.

Hastayı muayene ederken dahi nazik ve çok dikkatli olmamız gerekir, çatlak (anal fissür) hastalarında bu bölgenin çok ağrılı ve hassas olduğu unutulmamalıdır. rijid rektoskopi gibi bir işleme yeltenirseniz özellikle hastanın çok ağrı duyacağı için, hastanın çok ağrı çekmesine ve bir daha da asla tedaviye yanaşmamasına sebep olabilirsiniz.

Gerekliyse endoskopik incelemelerin bu nedenle anal fissür tedavi edildikten sonra, anal fissür hastalarında yapılması daha doğru olur. Altta yatacak bir hastalık açısından ciddi şüphelerin ortadan kaldırılması, hastanın daha derin bir uyutmayla ve perianal lokal anestetik yapılarak incelenmesi kabul edilerek sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>