Doğum ve gebelikte makatta çatlak oluşumu

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (7)

Hemoroid (basur) oluşumu dışında ya da buna ek olarak doğum ve gebelik sürecinde oldukça sık rastlanılan anal fissür gelişmesi ciddi bir sorundur. Bazı hanımlarda gebelik kabızlığa ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklere yol açabilmektedir. Anal çatlaklarla sonuçlanma, zor durumlarda pelvik dokuların ödemleşmesi ve zorlanması postpartum (doğum sonrası) sorunundan ötürü yaşanabilir.

Düzenli bağırsak alışkanlığının sağlanması, sıcak suyla temizlenmek, posalı diyet kullanılması gibi uyarılar gebe hanımları özellikle kadın doğum uzmanlarının bebeğin gelişimini izlemek ve anneye vitamin takviyesi yapmak dışındaki yaklaşımlara ek olarak gebelik döneminde önerilen konulardır.

Postpartum (doğum sonrası çatlaklar) ve genellikle anal basıncın çok fazla artmaması önemli özelliklerindendir. Sıcak banyolar ve uygun diyetlerle bir kısım sorun birkaç haftada toplanabilir. Botox ya da GTN krem çoğunda iyileşir. Dolayısıyla bu çatlaklar için zorunlu kalınmadıkça ameliyat yönüne gidilmemesi ve erken ameliyat kararı verilmemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>