Anal fissür yani makatta çatlak oluşması ne demektir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (1)

Anal fissür yani makatta çatlak oluşması, deri ve kalın bağırsağın son kısmının arasındaki geçiş bölgesinde (anodermde) gelişen yırtılma veya çatlaklara denir. Bu alan proktolojik tarzda bir kesik veya bir ülser tarzında görülür.

Bazen yırtılır şekilde cam parçası çıkarır gibi acı ve ağrı şiddetli olup dışkılama sırasında gerçekleşebilir ve bu ağrılara eşlik eden küçük kanamalar olabilir. Hastanın kâbusu büyük abdesti (dışkılama) olur.

Şiddetli ağrı, (İç sfinkter kasında yani İAS’ de) anal kanaldaki kas yapısında refleks bir kasılmaya sebep olmaktadır. Deri (anoderm) kasılma olduğunda daha fazla yırtılır. Daha fazla yırtılır, daha çok kasılır ve bir kısır döngü oluşur. Nadiren düzensiz dışkılama, ishal atakları ve kabızlık altta yatabilen diğer nedenlerden başka sebepler de yol açabilir.

Bebekler dâhil yüzeysel ve geçici akut çatlaklar herkeste zorlanma ile oluşur. Ancak bu tablonun uzaması (yerleşmesi), daha inatçı olan derin kronik çatlakta yani anal fissürle sonuçlanabilir ki özel krem kullanımı, ameliyat ve botox gibi kronikleşen çatlaklarda özellikli yaklaşımlar bulunur.

Bazı vakalarda en önemli hususun çatlağın aysbergin su yüzeyindeki kısmı olabileceğinin hatırlatılması gerekir yani daha önemli hastalıkların, altta yatabilecek barsak fıtığı gibi, atlanılmaması hususudur. Tüm bu özellikler çerçevesinde, doğru tedavi ve tanı için gereken bu alanda deneyimli, bu alana odaklanmış ve özel ihtisasa sahibi sağlık personelleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>