Anal fissür tedavisi için merkezimizde gerçekleştirilen uygulamalar

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Anoderm / anal kalan derisi üzerinde meydana gelen yırtıklara anal fissür denir. Dışkılama sırasında küçük bir cam parçası çıkarıyor veya yırtılıyor gibi şiddetli acı ve ağrı oluşturur ve buna küçük kanamalar da bazen eşlik edebilir. Hastada dışkılama giderek bir kâbusa dönüşür. Anal kanaldaki şiddetli ağrı bir kas yapısında refleks bir kasılmaya sebep olur. Çatlak kasılma oldukça daha fazla yırtılır. Bir kısır döngü oluşarak daha çok yırtıldıkça daha çok kasılır.

Altta yatan başka nedenler de dâhil, düzensiz dışkılama, genellikle kabızlık ve nadiren ishal atakları sebep olabilir. Geçici, yüzeysel ve akut çatlaklar bazen bebekler dâhil herkeste zorlanmadan dolayı oluşabilir. Bu tablonun anal çatlak / fissürle sonuçlanması, daha derin, kronik ve inatçı olarak uzaması ve yerleşmesiyle görülebilir.

Fissürün bazı morfolojik özellikleri ve basit basınç ölçümleriyle belirlenmesi gerekir ve tedavi stratejisinin rastgele bir sıralama ya da ezbere olmadan yapılmalıdır. Bu çerçevede botox uygulaması, nitratlı kremler ve cerrahi yöntemler gibi hasta için en güvenli, ucuz ve etkili olacak yöntem belirlenmelidir.

Dünya literatüründe en rafine teknik kabul edilen ekibimizin geliştirdiği bir yaklaşım, sfinkterotominin (spasm-controlled ya da pressure-controlled) basınç ayarlı şekilde yapılmasıyla ameliyat kaçınılmaz olsa da, teorik olarak olası gaz kaçırma sorununu ve tedavi başarısızlığını ortadan kaldırmaktadır. Bu arada başka anal sorunların gelişmesi de bağırsak fonksiyonlarının bazı bitkiseller, uygun diyet listeleri ile düzeltilmesi ile önlenmektedir.

Anal fissür tedavisi için merkezimizde gerçekleştirilen uygulamalar

  • Anal fissürlerin sınıflandırılması, doğru tanısı ve ek patolojilerin ayıklanması (Anal fissür bazen aysbergin su üzerinde görünen kısmı olabilmektedir )iltihabi bağırsak hastalıkları altta yatabileceği gibi kadınlarda daha önemli olan rektosel gibi hastalıkların dışlanması gerekmektedir.
  • Tedavinin gerekirse akut fissürün gliseril trinitrat (GTN) krem uygulamasıyla ve ayrıntılı diyet önerileri ve sıcak banyolarla sağlanması
  • Uygun vakalarda botoks injeksiyonu ve/veya GTN kremle kronik anal fissürlerde ameliyatsız tedavi sağlanması
  • basınç-ayarlı (pressure-controlled) ve/veya sfinkterotominin çap-ayarlı (spasm-controlled)şeklinde rafine tekniklerle ameliyatın gerekli olduğu kişilerde yapılması
  • Gerektiğinde biofeedback uygulamalarıyla tedavi sonrası dışkılama fizyolojisinin düzeltilmesi

Aslında Botox ilacı çatlak (anal fissür) tedavisinin ilacıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>