Anal fissür (makat çatlağı) kronik ve akut olabilir

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (7)

Anal fissür (makat çatlağı) kronik ve akut olarak iki şekilde tiplendirme (sınıflama) yapılır. Akut fissürler kısa süreli ve küçük çatlaklardır, yüzeyseldir. Akut çatlaklar yüzeysel olarak herkeste, bebekler dâhil olmak üzere bazen geçici olarak oluşabilir. Lezyonların kolayca tedavileri yapılır bu aşamada yakalandıklarında ve inatçı olmazlar. Bu nedenle fissürün kronik ya da akut olduğunun doğru ayırt edilmesi önemlidir. Bu aşamada yakalandığında akut fissürler radikal yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaksızın botox ya da ameliyat gibi yöntemlerle basitçe tedavi edilebilirler.

Hastalara benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi posadan zengin diete dönmeleri (meyve ağırlıklı beslenmeleri), sebze, salata, zeytinyağı, kısa süreli ağrı kesici pomadlar, bu sağlıklı dietin yardımıyla kabız olmamaları (her gün düzenli olarak rahatça dışkılamaları), ve sıcak su banyoları önerilir. Bunlara uyum sağlanması akut fissürlerin iyileşmesi için gerekir. Her gün karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacının oluşmasını sağlamalısınız. Sabah kepek ekmeği, zeytinyağı ve meyve salatanızı, gün içinde bol suyunuzu, akşam büyük tabak zeytinyağlı marul salatanızı, öğlen yoğurdunuzu ve sebze yemeğinizi, gece ise örneğin küçük bir kâse kabak çekirdeğinizi yemeniz gerekiyor (Gluten enteropatisi, şeker hastalığı, gibi ek hastalıkları olanlarda bu diyet tarzında bazı değişiklikler yapılır). Büyük abdestten (dışkılamadan) sonra sabun kullanmadan bol sıcak suyla ve duşla temizlenin.

İyileşme olmadığında nadiren de olsa tedavinin ya da tanının dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, altta yatma olasılığı bulunan sorunların daha dikkatli irdelenmesi gerekir. Kronik anal fissürlerde ameliyat, botox injeksiyonu ve nitratlı kremler gibi radikal yaklaşımlara daha çok ihtiyaç duyulur.

Bu konuda özel olarak ihtisas sahibi olan sağlık personeline, özel alet ve teknolojilere genel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya bu özelliklere göre tanının ve tedavinin doğru olabilmesi için ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>