Akut ve kronoik anal fissür nedir? Farkları nelerdir?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (2)

Akut ve kronik olmak üzere iki farklı tiplendirme (sınıflama) yapılır anal fissürde (makat çatlağında).

Kısa süreli küçük ve yüzeysel çatlaklar akut fissürlerdir. Yüzeysel olan akut fissürler küçük ve kısa süreli çatlaklardır. Akut çatlaklar bazen yüzeysel, geçici olarak bebekler dahil herkes de oluşabilir. İnatçı olmayan lezyonlar bu aşamada yakalandıklarında inatçı olmazlar ve tedavileri kolayca yapılır. Hastanın posadan zengin diete dönmesi (meyve, salata, sebze, zeytinyağı ağırlıklı beslenmesi), bu dietin de etkisiyle kabız kalmaması (yani hergün rahat ve düzenli dışkılaması), kısa süreli ağrı kesici pomadlar, sıcak su banyoları önerilir. Bunlara uyum sağlandığı takdirde akut fissürler süratle iyileşirler.

Bu tablonun uzaması / yerleşmesi durumunda daha inatçı ve derin kronik çatlaklar (anal fissürler) oluşur. Anal fissürler (kronik çatlaklar) daha derin ve inatçı büyük olan lezyonlardır. Uzun süreli hastalıkta çatlağın komşuluğunda, etrafında deri kıvrımı (skin tag) denen çıktıntının oluşma sebebi komşu derinin sürekli şişmesi (ödemlenmesidir). Hastalar bazen ellerine gelen ve şişen kitleleri yanlışlıkla hemoroid gibi algılayabilirler, bu kitlenin sorun yarattığını zannederler.

Sorunun tam ve doğru adlandırması için bir proktoloji uzmanının muayene etmesi gerekir. Kronikleşen çatlaklarda (özel krem kullanımı,a meliyat, botox, gibi) özellikli yaklaşımlar çok önemlidir. Bu amaçla; (fibrotik) v e(İAS’nin) kasın kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi yöntemlerinden uygun olanının kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler, ameliyat, gliseril trinitrat gibi kremler ve Botox injeksiyonudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>