Akut fissürlerde yaklaşım

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (6)

Anal fissür yani makat çatlağı iki şekilde akut ve kronik olarak sınıflandırılır (tiplendirilir). Yüzeysel akut fissürler küçük çatlaklardır ve kısa sürelidir. Bebekler dâhil herkeste olmak üzere akut çatlaklar yüzeysel olarak oluşabilir. Bu aşamada yakalandıklarında lezyonlar kolayca tedavi edilebilir ve inatçı olmazlar.

Hastalara önerilenler kısa süreli ağrı kesici pomatlar, her gün düzenli dışkılama yaparak diyetten dolayı kabız olmamaları, sıcak su banyoları, meyve, sebze, zeytinyağı gibi zengin diyetlerle posayı bırakarak beslenmesi diğer anal hastalıklarda olduğu gibidir. Bunlara uyum sağlamak akut fissür rahatsızlığının iyileşmesi için gereklidir. Her gün karnın sıkışıp tuvalet ihtiyacını gidermeyi sağlamak zorundasınız. Sabah zeytinyağı, kepek ekmeği, meyve salatası tüketip bol su içmeniz, öğlen sebze yemeği ve yoğurt, akşam da zeytinyağlı büyük bir tabak marul salatası ve gece de küçük kâse dolusu kabak çekirdeği tüketmek gerekmektedir. Büyük tuvaletten sonra da bol sıcak suyla ve duşla sabun kullanmadan temizlenilmelidir.

İyileşme nadiren de olsa olmadığında, altta yatma ihtimali olan sorunların tanısı için irdelenmesi ve dikkatli bir şekilde tedaviyi gözden geçirmek gerekmektedir. Çoğunlukla kronik anal fissürler için nitratlı kremler, botox injeksiyonu ve ameliyat gibi ihtiyaçlar radikal durumları için ortaya çıkar.

Genel olarak bu alanda bu konuda özel olarak bilgi sahibi olan sağlık personellerine, bu özelliklere göre tedavinin ve tanın doğru olması için, özel aletler ve teknolojilere ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>