Makatta çatlak tedavisinde kolonoskopi yapılmalı mı?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (5)

Ülseratif kolit veya barsak kanseri gibi, altta yatan daha ciddi bir barsak hastalığı zannedilerek hemoroit ya da çatlak (fissür) atlanması, bütün anal hastalıkların en ciddi tanı hastası olmaktadır. Ancak bu hastalarda bazen aysbergin su üstünde giyinen küçük bir kısmı olsa da gerçekten de çatlak yâda hemoroidal hastalık olabilir.

Unutulmamalıdır ki anal fissür (çatlak) hastalarında bu bölge çok hassas ve ağrılıdır ve hastayı muayene ederken bile çok nazik ve dikkatli olunması gerekir. Rijid rektoskopi gibi hastanın özellikle çok ağrı duyabileceği bir işleme yeltenirseniz, bir daha hastanın asla tedaviye yanaşmamasına çok ağrı çekmesine sebep olursunuz.

Bu nedenle anal fissür hastalarında endoskopik incelemelerin anal fissür tedavisinden sonra gerekirse yapılması daha doğru olur. Hastanın peri anal lokal anestezi yaparak ya da daha derin bir uyutmayla incelenmesi kabul edilerek altta yatabilecek bir hastalık açısından ciddi şüphelerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>