Makatta çatlak (makat çatlağı) tedavisinde interneal sfinkterotomi

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (1)

Makatta çatlak (makat çatlağı) tedavisinde interneal sfinkterotomi. Özellikle Botox uygulamasının ve GTN krem uygulamasının başarısız olduğu vakalarda, kronik çatlaklar (makat çatlağı/anal fissür) ameliyat ile tedavi edilmelidir.

Kas spazmı tarzındaki dinamik bozukluğun sonucu ortaya çıkan klinik tablo kronik anal fissürdür (anal kanal basıncı artar- İAS kas basıncı). Aşırı kasılan kasın bir kısmını keserek artmış basıncı azaltmak, anal basıncı normalleştirmenin en direkt ve etkili yöntemidir. Bu girişim (sfinkterotomi) sakinleştirme (yani sedasyon) + lokal anestezi ile yapılmaktadır ve bizim sistemimizde belden uyuşturma ya da genel anesetezi kullanmayız. Bu girişim için yarı açık yöntem kullanırız ve hastanede kalınmaz (bizim sistemimizde ayaktan yapılır). Bu yaklaşımlar literatürde de desteklenmektedir.

Cerrahi literatüre sunduğumuz bir katkıyla basınç ayarlı ya da spazm ayarlı uygulamayı bizim ekibimiz geliştirmiştir ki ameliyatın amacına tam yönelik gerçekleştirilmesinde en önemli unsur budur. Bir taraftan basıncın yeterince azaltılamaması nedeniyle tedavinin başarısız olması, diğer taraftan anal basıncın gereğinden fazla azaltılması sonucu ameliyat sonrası gaz-gaita kaçırma riski bu ayarlamamız ile bertaraf edilmektedir.

Ameliyatın gibi handikapları vardır…..Fistül/abseleşme gibi komplikasyonlar ve nadir de olsa kanama gelişebilir. Kesilen kası sonradan uyaramayız ve geri dönüşü yoktur. En önemlisi ameliyat sonrası gaita-gaz tutmakta (kontrolunda) sorun yaşanması ve ideal basınç gözetilmeden yapıldığında yani göz kararı ile yapıldığında başarısızlık ile sonuçlanabilmesidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>