Makatta çatlak (anal fissür) tedavisini hangi mevsimde yaptırmak lazım?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Anal fissür tedavisi tabi çetrefilli, uzun süren bir tedavi değil. Dolayısıyla mevsimsel tercih söz konusu değildir. Zaten hastaların ciddi boyutta ağrı yakınmaları olduğu için, “bunu bir dahaki yaza yapalım ya da seneye kışa yapalım” gibi bir yaklaşım gereği de yoktur zaten.

Ameliyat etsek dahi, hastayı o gece ya da ertesi gün, normal koşullarda evine ve çoğunlukla da normal aktivitesine döndürüyoruz. Onun için bir mevsim seçimi yoktur anal fissürde ve tedaviye hemen başlarız. GTN ile de yapsak, Botox’la da yapsak, ameliyatla da yapsak, mevsimsel bir tercih yoktur.

Ancak şu kadarını söyleyebilirim, tüm anal hastalıkları tabi yazın tedavileri kısmen daha kolay olur. Çünkü sebze meyve boldur, pek çok girişim sonrası denize girmenin bazı avantajları vardır. Tabi bunlar bizim klinik tercihlerimizdir. Bilimsel olarak, anal fissür tedavisi yazın daha iyi yapılır gibi bir tercih yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>