Makat çatlağında (makatta çatlak) fissürektomi nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (8)

Makat çatlağında (makatta çatlak) fissürektomi nedir? Fissürektomi, makat çatlağında (anal fissürde) fissürün kesilip çıkartılması ve çoğu zaman bu alanda kasın da belirli bir miktar kesilmesidir. Zaten sorunlu bir alanda ciddi sekeller oluşturma potansiyelindeki bu yaklaşım artık kullanılmamaktadır ve tedavi rehberlerinde (guideline) yer almaz.

Çoğu öğrencilerimin ve cerrahların bunu bildiğini düşünüyorum.

Tarihte uygulanan bu yöntemden vazgeçilmiştir çünkü anahtar deliği deformitesi (akıntılı bir oyuğun geride kaldığı) denilen bir sekel oluşabilmektedir ve fissürektomi işleminde yara iyileşmesinin de çok yavaş olduğu saptanmıştır.

Deri kıvrımı (skin tag, sentinel pile) ismi verilen çıkıntının sebebi, bazen çatlağın komşuluğunda (etrafında) uzun süredir olagelen yangı/iltihaplanma ve iyileşme mekanizmalarının oluşturduğu ödem ve sertleşme (fibrosis) olarak düşünülmektedir. Deri kıvrımının büyük olduğu durumlarda ameliyat sırasında bu kıvrımın çıkarılması kabul edilebilir. Ama bu şekilde olduğunda da bunun asıl ismi fissürektomi değildir, skin tag ekizyonudur yani (çıkarılmasıdır). Fissürektomi ifadesini herkesin unutması tüm bu nedenlerden dolayı çok daha hayırlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>