Makat çatlağında kronik çatlaklara yaklaşım

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (3)

Anal fissür / makat çatlağı iki tiplendirmeyle akut ve kronik olarak sınıflara ayrılır. Akut fistüller küçük yüzeysel ve kısa süreli çatlaklardır. Geçici ve yüzeysel zorlanmadan ötürü bebekler dâhil herkeste akut çatlaklar görülebilir. Bu aşamada kolayca tedavi edilebilirler, inatçı lezyon değillerdir.

Sıcak su banyoları, kısa süreli ağrı kesici ilaçların kullanılması, diğer anal sorunlardakine benzediği şekilde hastanın posalı meyve, sebze, zeytinyağı ağırlıklı beslenerek diyete dönmesi, bunun etkisiyle de kabız kalmaması yani her gün rahat ve düzenli dışkılamasının sağlanması önerilmektedir. Akut fissürler bunlara uyum sağlandığı durumda süratle iyileşirler.

Nadiren iyileşmemeleri halinde altta yatan başka bir nedenin olup olmadığı daha dikkatli gözden geçirilerek irdelenmelidir. Anal fistüllerin kroniklerinde nitratlı kremler botox injeksiyonu ve ameliyat gibi daha radikal yaklaşımlar bulunur.

ANAL FİSSÜRLERDE / KRONİK ÇATLAKTA YAKLAŞIM

Daha büyük kronik çatlaklar yani anal fissürler, daha derin ve inatçı lezyonlardır. Skin / tag kıvrımının uzun süreli hastalıkta çıkmasının sebebi, etrafındaki ve komşuluğundaki derinin sürekli şişmesi (ödemleşmesi) olabilir.

Kronik anal fissürlerin temel sorunu, yırtılır tarzdaki ağrıya sebep olan kas spazmı ve anal kan basıncının artmasıdır. Tedavinin esasını bu yüksek basıncın normale çekilmesi oluşturur. Bu amaçla hangi yöntemin uygun olduğuna karar verilmesi gerekir ki bu yöntemler aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) kısmen kesilmesi, botox injeksiyonu, gliseril trinitrat kremleri gibi yöntemlerle aşırı kasılmanın giderilmesidir. Zaten son batılı kaynaklar yani guidelinelar öncelikle GTN, sonrasında botox ve bunun da çözüm olmamasıyla cerrahi uygulanması yönündedir. Tabii ki bu uygulamaların ustaca uygulanmaları esastır. Sıcak banyolar ve uygun diyetler tedavi sürecindeki başarıyı artırmak için kullanılabilecek desteklerdir.

Bu alandaki doğru tedavi ve tanı yöntemine deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline ve bütünsel olarak bu alana odaklanmış tüm teknoloji ve özel aletlere odaklanmış bir yapılanmaya gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>