Makat çatlağında akut ve kronik fissür

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (3)

Anal fissürde (makat çatlakta) kronik ve akut olarak iki şekilde sınıflandırma (tiplendirme) yapılmaktadır.

Akut fissürler, yüzeysel ve küçük kısa süreli çatlaklardır. Zorlanmayla bebekler dâhil herkeste bazen geçici akut ve yüzeysel çatlaklar oluşabilir. Bunlar tedavisi kolay olan inatçı lezyonlardır. Hastanın (rahat ve düzenli dışkılamasıyla) kabız kalmaması, posa bakımından zengin diyete dönmesi ve meyve, sebze, zeytinyağı ve salata ile beslenmesi, ağrı kesici ilaçlar kullanması ve sıcak su banyoları yapması önerilir. Akut fissürler bu sayede çok daha hızlı iyileşirler.

Bu durumun yerleşmesi ve uzaması durumunda daha derin ve inatçı kronik çatlaklar (anal fissür) oluşur. Kronik çatlaklar, daha büyük daha derin ve daha inatçı lezyonlardır. Etrafında deri kıvrımı (skin tag) denilen çıkıntının uzun süreli hastalıklarda çatlağın komşuluğunda, komşu derinin sürekli şişmesidir (ödemleşmesidir) Bazen hastalar ellerine gelen ve şişen kitlelerin sorun yarattığını zannedip hemoroit gibi algılayabilirler.

Sorunun doğru ve tam olarak adlandırılması için bir proktoloji uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Kronikleşen çatlaklarda, botox, özel krem kullanımı ve ameliyat gibi özellikli yaklaşımlar çok önemlidir. Bu amaçla fibrotik kasın ve İAS’nin kısmen kesilerek uygun yöntemin bu kasın aşırı kasılmasını gidererek kararlaştırılması gerekmektedir. Bu yöntemler gliseril trinitrat, ameliyat ve Botox injeksiyonudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>