Makat çatlağı ameliyatı şart mı?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (10)

Anal fissür (makat çatlağı) iki şekilde tiplendirme (sınıflama) yapılır akut ve kronik olarak. Yüzeysel olan akut fissürler küçük ve kısa süreli çatlaklardır. Akut çatlaklar bazen yüzeysel, geçici olarak bebekler dahil herkes de oluşabilir. İnatçı olmayan lezyonlar bu aşamada yakalandıklarında inatçı olmazlar ve tedavileri kolayca yapılır. Bu nedenle fissürün kronik ya da akut olduğunun doğru ayırt edilmesi önemlidir. Bu aşamada yakalandığında basitçe tedavi edilebilirler akut fissürler Botox ya da ameliyat gibi radikal yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaksızın.

Hastalara zeytinyağı, salata, sebze, posayı bırakıp zengin diete dönmesi (meyve ağırlıklı beslenmesi), her gün düzenli olarak rahatça dışkılaması (dietten dolayı kabız olmaması), sıcak su banyoları kısa süreli ağrı kesici pomadlar benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi önerilir. Bunlara uyum sağlanması akut fissürlerin iyileşmesi için gerekir. Her gün karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacının oluşmasını sağlamalısınız. Akşam büyük tabakta zeytinyağlı marul salatanızı, öğlen yoğurdunuzu ve sebze yemeğinizi, gece ise küçük kâse de kabak çekirdeğinizi yemeniz, bol su içmeniz, sabah kepek ekmeği, zeytinyağı ve meyve salatanızı, gerekiyor. Büyük abdestten sonra bol sıcak suyla ve duşla sabun kullanmadan temizlenin.

Tedavinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, altta yatma olasılığı bulunan sorunların tanı için irdelenmesi nadiren de olsa iyileşme olmadığında gerekir. Kronik anal fissürlerde nitratlı kremler, botox injeksiyonu, ve ameliyat gibi radikal olan yaklaşımlara daha çok ihtiyaç duyulur.

Bu konuda özel olarak özel teknoloji ve aletlere, ihtisas sahibi olan sağlık personeline, ve genel olarak bu alanda olan bir yapılanmaya, bu özelliklere göre tanının ve tedavinin doğru olabilmesi için ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>