Hamilelikte makat çatlağı (anal çatlak) problemi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (6)

Gebelik ve doğum sürecinde basur (hemoroid) oluşumu dışında ya da buna ek olarak anal fissür  (makat çatlağı) gelişmesi oldukça sık rasladığımız ciddi bir sorundur. Gebelik bazı hanımlarda barsak alışkanlıklarında değişikliğe ve kabızlığa yol açabilmektedir. Yine zor doğumlarda pelvik dokuların zorlanması ve ödemlenmesi doğum sonrası (postpartum) anal çatlaklarla sonuçlanabilir.

Gebe hanımları, özellikle kadın – doğum uzmanlarının, gebelik döneminde bebeğin gelişimini izlemek, anneye vitamin takviyeleri yapmak gibi yaklaşımlarına ek olarak barsak fonksiyonları açısından da (yani posalı diet kullanılması, düzenli barsak alışkanlığı sağlanması ve sıcak suyla temizlenmek gibi açılardan) uyarmalar gerektiği hep önerdiğimiz bir konudur.

Anal basıncın genellikle çok fazla artmaması, doğum sonrası (postpartum) çatlakların önemli bir özelliğidir. Bir kısmı uygun diyet ve sıcak banyolarla birkaç haftada toparlar. Çoğu da GTN krem ya da Botox ile iyileşirler. Dolayısıyla bu çatlaklarda erken bir ameliyat kararı verilmemesi ve zorunlu kalmadıkça ameliyat yönüne gidilmemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>