Çatlak (makatta çatlak) tedavisi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (5)

Anoderm/anal kanal derisi üzerinde gelişen yırtıklar anal fissürlerdir. Dışkılama sırasında küçük bir cam parçası çıkarır tarzda veya yırtılır tarzda şiddetli acı/ağrı oluşturur; bazen ağrıya eşlik eden küçük kanamalar olur.

Hastada giderek kabusa dönüşen bir şey vardır; dışkılama. Anal kanaldaki bir kas yapısında refleks kasılmaya neden olan şey şiddetli ağrıdır. Çatlak daha fazla yırtılır çünkü kasılma olur. Daha fazla kasılınca daha fazla yırtılır ve kısır döngü oluşur.

Sebebi nadiren oluşan ishal atakları, dışkılamanın düzensiz olması,kabızlık ve altta yatan diğer nedenlerdir. Akut çatlaklar herkes de, bebekler dâhil olmak üzere bazen geçici, yüzeysel olarak oluşabilir. Daha derin, inatçı çatlak-kronik anal fissürün sebebi tablonun yerleşmesi-uzamasıdır.

Anal fissürlerde tedavi stratejisinin bazı basit basınç ölçümleriyle kararlaştırılması ve fissürün bazı morfolojik özellikleri gerekir, rasgele ya da ezbere bir sıralama ile yapılmaması gerekir. Bu çerçevede hasta için nitratlı kremler, Botox uygulaması ve cerrahi yöntemlerden güvenli, etkili ve ucuz olanı belirlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>