Anal fissürde (makat çatlağı) sınıflandırma

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (5)

Makat çatlağında (anal fissürde) sınıflama (tipleme) akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır….

MAKAT ÇATLAĞINDA SINIFLAMA – AKUT- KRONİK

AKUT ANAL FİSSÜR – KRONİK ANAL FİSSÜR

ANAL FİSSÜRLER – AKUT MU, KRONİK Mİ?

AKUT VE KRONİK ANAL FİSSÜR NEDİR, FARKLARI NELERDİR?

Anal fissür (makat çatlağı) iki şekilde tiplendirme (sınıflama) yapılır akut ve kronik olarak. Yüzeysel olan akut fissürler küçük ve kısa süreli çatlaklardır. Akut çatlaklar bazen geçici, yüzeysel olarak bebekler dahil herkes de oluşabilir. İnatçı olmayan lezyonlar bu aşamada yakalandıklarında inatçı olmazlar ve tedavileri kolayca yapılır. Hastalara zeytinyağı, sebze, salata posayı bırakıp zengin diete dönmesi (meyve ağırlıklı beslenmesi), her gün düzenli olarak rahatça dışkılaması (dietten dolayı kabız olmaması), sıcak su banyoları kısa süreli ağrı kesici pomadlar benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi önerilir. Bunlara uyum sağlanması akut fissürlerin iyileşmesi için gerekir. Her gün karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacının oluşmasını sağlamalısınız.

Daha inatçı, derin anal fissürle (kronik çatlakta) sonuçlanması ancak bu tablonun uzaması (yerleşmesi) ile olur. Kronik çatlaklar (anal fissürler) daha derin ve inatçı ve büyük olan lezyonlardır. Uzun süreli hastalıkta çatlağın komşuluğunda, etrafında deri kıvrımı (skin tag) denen çıktıntının oluşma sebebi komşu derinin sürekli şişmesi (ödemleşmesidir). Hastalar bazen bu kitlenin sorun yarattığını zannederler ve bazen ellerine gelen ve şişen kitleleri yanlışlıkla hemoroid gibi algılayabilirler….

Sorunu tam ve doğru adlandırması için bir proktoloji uzmanının muayene etmesi gerekir. Ameliyat, özel krem kullanımı, Botox gibi) özellikli yaklaşımlar kronikleşen çatlaklarda çok önemlidir. Bu amaçla; (fibrotik) ve (İAS’nin) kasın kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi dahil radikal yöntemlerinden uygun olanının kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemle gliseril trinitrat gibi kremler, ameliyat, ve Botox injeksiyonudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>