Makatta çatlak (makat çatlağı) ameliyatı sonrası gaz gaiata kaçırma

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (9)

Makatta çatlak (anal fissür) ameliyatından sonra cerrahlar ve hastalar tarafından çekinilen komplikasyonlar arasında gaz inkontinensi- anal inkontinens (gaita-gaz kaçırma) önde gelmektedir. 10 ameliyattan 1’inde çeşitli düzeylerde geliştiği bildirilmiştir.

Standart/ölçümlenerek yapılmayan ameliyatlar bu sorunun temel nedenini oluşturmaktadır. Anal kanalın fazla gevşemesine, yani anal basıncın normal değerinden düşük değere inmesine neden olan olay amacını aşar tarzda kas kesilmesidir. Aslında burada amaçlanan fissür hastalarındaki anal basıncı ameliyatla normale getirmektir. Bu normal değerin daha altına inilmesi durumunda hasta özellikle gaz kontrolünde sorun yaşar, ancak fissür iyileşmiş olur.

Bu ameliyat (sfinkterotomi- gevşetme) uygulamasında bizler, ameliyat devam ettiği sürece kalibrasyon/açıklık ve basıncı ölçeriz ve işlem normal insan basıncına inildiğinde işlem sonlandırılır. Buna spazm-ayarlı sfinkterotomi ya da basınç ayarlı sfinkterotomi diyoruz. Bu ayarlamamız (uygulamamız) dünya literatüründe bu ameliyatın rafinasyonunda (doğru yapılmasında) en önemli katkılardan kabul edilmiştir. Yine de uyarmak gerekirse, mümkün olan tüm vakalarda Botox, GTN krem gibi yöntemlerin ameliyat öncesi mutlaka dikkate alınması gerekir, çünkü ne kadar iyi yapılırsa yapılsın her ameliyat bir risk taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>