Kronik fissür ve akut fissür nedir?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (8)

Makat çatlağında (anal fissürde) tiplendirme/sınıflama kronik ve akut olmak üzere ikiye ayrılır….

Kısa süreli küçük ve yüzeysel çatlaklar akut fissürlerdir. Bebekler dahil herkeste zorlanmayla bazen yüzeyel, geçici, akut çatlaklar oluşabilir. Bunlar inatçı lezyonlar değillerdir ve tedavisi kolaydır. Hastanın posadan zengin diete dönmesi (sebze, meyve, salata, zeytinyağı ağırlıklı beslenmesi), bu dietin de etkisiyle kabız kalmaması (yani hergün düzenli ve rahat dışkılaması), sıcak su banyoları ve kısa süreli ağrı kesici pomadlar önerilir. Bunlara uyum sağlandığı takdirde akut fissürler süratle iyileşirler.

Daha inatçı ve derin kronik çatlaklar (anal fissürler) bu tablonun yerleşmesi/uzaması durumunda oluşur. Daha inatçı ve derin ve büyük olan lezyonlar kronik çatlaklar (anal fissürler) dir. Uzun süreli hastalıkta çatlağın komşuluğunda, etrafında skin tag (deri kıvrımı) denen çıktıntının oluşma sebebi komşu derinin sürekli ödemlenmesi (şişmesidir). Hastalar bazen bu kitlenin sorun yarattığını zannederler ve bazen şişen ve ellerine gelen kitleleri yanlışlıkla hemoroid gibi algılayabilirler….

Bir proktoloji uzmanının sorunu tam ve doğru adlandırması için muayene etmesi gerekir. Ameliyat, Botox, özel krem kullanımı gibi) özellikli yaklaşımlar kronikleşen çatlaklarda çok önemlidir. Bu amaçla; (İAS’nin) ve (fibrotik) kasın kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi dahil radikal yöntemlerinden uygun olanının kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler, ameliyat, gliseril trinitrat gibi kremler ve Botox injeksiyonudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>