Makatta çatlak (anal fissür) nedir?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (11)

Anal fissür (yani makatta çatlak) kalın bağırsağın son kısmıyla deri arasındaki geçiş alanında, yani anodermde gelişen yırtılmalara- çatlaklara denir. Proktolojik muayenede bu alan bir kesik, bir ülser tarzında görülür. Çatlağın etrafında bir deri kıvrımı (sentinel pile, skin tag) gelişebilir bazı vakalarda. Anal fissürün genellikle hemoroid ile karıştırılmasından birinci derecede bu litle sorumludur.

Dışkılama esnasında bazen ağrıya eşlik eden küçük kanamalar, ama daha tipik olarak yırtılır tarzda veya küçük bir cam parçası çıkarır tarzda şiddetli acı- ağrı gerçekleşir. Hastada büyük abdest (dışkılama) giderek bir kabusa dönüşür.

Şiddetli ağrı anal kanaldaki bir kas yapısında (iç sfinkter kasında – İAS’de) refleks bir kasılmaya neden olur. Kasılma olunca deri (anoderm)daha fazla yırtılır. Daha fazla yırtılır, daha çok kasılır ve bir kısır döngü oluşur. Nadiren düzensiz dışkılama, ishal atakları ve kabızlık altta yatabilen başka nedenlerden başka hastalığa sebep olan durumlardandır.

Akut çatlaklar herkeste bebekler dahil, yüzeysel ve geçici zorlanma ile oluşur. Ancak bu tablonun yerleşmesi (uzaması), daha inatçı, derin kronik çatlakta (kronik anal fissürle) sonuçlanır ki kronikleşen çatlaklarda (özel krem kullanımı, ameliyat ve Botox gibi) özellikli yaklaşımlara ihtiyaç duyulacaktır.

Hatırlanması gereken önemli hususlar vardır… bazı vakalarda altta yatabilecek barsak fıtığı gibi daha önemli hastalıkların atlanmaması yani çatlağın aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği, hususudur. Tüm bu özellikler çerçevesinde özel alet ve teknolojiye, bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya ve bu alanda deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline doğru tanı ve tedavi için gereksinim vardır.

Bizim cerrahi ekibimiz, özellikle anal fissür ameliyatlarının daha güvenli yapılabilmesi doğrultusundaki teknik buluşlarıyla cerrahi pratikteki en yüksek vaka serilerine sahip olması ötesinde, bu alanda dünya çapında söz sahibidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>