Makat çatlağında (anal füssür) fissürektomi nedir?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (10)

Anal fissürde (makat çatlağında) fissürün çoğu zaman bu alanda kasın da belirli bir miktar kesilmesi ve kesilip çıkartılmasına fissürektomi denir. Zaten sorunlu bir alanda ciddi sekeller oluşturma Potansiyelindeki bu yaklaşım tedavi rehberlerinde (guideline) yer almaz ve artık kullanılmamaktadır. Çoğu cerrahların ve öğrencilerimin bunu bildiğini düşünüyorum.

Anahtar deliği deformitesi (akıntılı bir oyuğun geride kaldığı) denilen bir sekel oluşabilmektedir ve fissürektomi işleminde yara iyileşmesinin de çok yavaş olduğu saptanmıştır ve tarihte uygulanan bu yöntemden vazgeçilmiştir.

Deri kıvrımı (sentinel pile, skin tag) ismi verilen çıkıntının sebebi, bazen çatlağın etrafında(komşuluğunda) uzun süredir olagelen iltihaplanma / yangı ve iyileşme mekanizmalarının oluşturduğu fibrosis (sertleşme) ve ödem olarak düşünülmektedir. Ameliyat sırasında bu kıvrımın çıkarılması deri kıvrımının büyük olduğu durumlarda kabul edilebilir. Bunun asıl ismi bu şekilde olduğunda da fissürektomi değildir, skin tag ekizyonudur yani (çıkarılmasıdır). Tüm bu nedenlerden dolayı çok daha hayırlı olan herkesin fissürektomi ifadesini unutmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>