Gebelikte anal fissür (makat çatlağı)

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Anal fissür gelişmesi ya da buna ek olarak doğum ve gebelik sürecinde hemoroid (basur) oldukça sık rasladığımız ciddi bir sorundur. Bazı hanımlarda barsak alışkanlıklarında değişikliğe ve kabızlığa gebelik yol açabilir. Pelvik dokuların ödemlenmesi ve zorlanması doğum sonrası (postpartum) yine zor doğumlarda anal çatlaklarla sonuçlanabilir.

Hep önerdiğimiz bir konu gebe hanımları, özellikle kadın – doğum uzmanlarının, anneye vitamin takviyeleri yapmak, gebelik döneminde bebeğin gelişimini izlemek gibi yaklaşımlarına ek olarak barsak fonksiyonları açısından da (düzenli barsak alışkanlığı sağlanması yani posalı diet kullanılması ve sıcak suyla temizlenmek gibi açılardan) uyarılmaları gerektiğidir.

Doğum sonrası (postpartum) çatlakların önemli bir özelliği anal basıncın genellikle çok fazla artmamasıdır. Bir kısmı sıcak banyolarla ve uygun diyet ile birkaç haftada toparlar. Botox ya da GTN krem ile çoğu iyileşir. Zorunlu kalmadıkça ameliyat yönüne gidilmemesi, dolayısıyla bu çatlaklarda erken bir ameliyat kararı verilmemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>