Anal fissür (yani makatta çatlak oluşması) nedir?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (5)

Anal fissür (yani makatta çatlak oluşması), kalın bağırsağın son kısmıyla deri arasındaki geçiş bölgede / anodermde gelişen yırtılma- çatlaklara denilir. Proktolojik tarzda, bir ülser, bir kesik tarzında bu alan görülür.

Dışkılama esnasında yırtılır tarzda küçük bir cam parçası çıkarır tarzda şiddetli acı – ağrı ve bazen ağrıya eşlik eden küçük kanamalar gerçekleşebilir. Hastada giderek bir kabusa dönüşen büyük abdest (dışkılama) olur.

Şiddetli ağrı anal kanaldaki bir kas yapısında (iç sfinkter kasında – İAS’de) refleks bir kasılmaya neden olur. Kasılma olunca deri (anoderm)daha fazla yırtılır. Daha fazla yırtılır, daha çok kasılır ve bir kısır döngü oluşur. Nadiren düzensiz dışkılama, ishal atakları ve kabızlık altta yatabilen başka nedenlerden başka hastalığa sebep olan durumlardandır.

Bebekler dahil, herkes de yüzeysel ve geçici zorlanma ile akut çatlaklar oluşur. Daha inatçı, derin anal fissürle (kronik çatlakta) sonuçlanması ancak bu tablonun uzaması (yerleşmesi) ile olur ki kronikleşen çatlaklarda ( Botox, ameliyat ve özel krem kullanımı gibi) özellikli yaklaşımlar bulunur.

Hatırlanması gereken önemli hususlar vardır… bazı vakalarda altta yatabilecek barsak fıtığı gibi daha önemli hastalıkların atlanmaması yani çatlağın aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği, hususudur. Tüm bu özellikler çerçevesinde bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya, özel alet ve teknolojiye ve bu alanda deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline doğru tanı ve tedavi için gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>