Anal fissür tedavisi

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (4)

Anal fissür (makat çatlağı ) akut ve kronik olarak iki şekilde sınıflama (tiplendirme) yapılır. Kısa süreli ve küçük çatlaklar olan akut fissürler yüzeyseldir. Akut çatlaklar herkes de, bebekler dâhil olmak üzere bazen geçici, yüzeysel olarak oluşabilir. Lezyonlar bu aşamada yakalandıklarında inatçı olmazlar ve kolayca tedavileri yapılır.

Hastalara benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi salata,zeytinyağı, meyve,sebze, ağırlıklı beslenmesi (posayı bırakıp zengin diete dönmesi), her gün düzenli olarak rahatça dışkılaması (dietten dolayı kabız olmaması), kısa süreli sıcak su banyoları ve ağrı kesici pomadlar önerilir. Akut fissürlerin iyileşmesi için bunlara uyum sağlanması gerekir.

Nadiren de olsa iyileşme olmadığında tedavinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, altta yatma olasılığı bulunan sorunların tanı için irdelenmesi gerekir. Nitratlı kremler, botox injeksiyonu ve ameliyat gibi radikal olan yaklaşımlara daha çok kronik anal fissürlerde ihtiyaç duyulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>