Anal fissür (makat çatlağı) ameliyatı

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (1)

Kronik çatlaklarda makat çatlağı / anal fissür ameliyat tedavisi özellikle GTN krem ve Botox uygulamasının başarısız olduğu durumlarda tercih edilmelidir.

Kaz spazmı kronik anal fissürlerde temel sorundr. (kan basıncı yani anal kan basıncı artar). Aşırı kasılan kasın bir kısmını keserek artmış basıncın azaltmak, bu basıncı azaltmanın en direkt ve etkili yöntemidir. Ancak, anal fissür ameliyatlarının tüm aneroktal (proktolojik) girişimlerde olduğu gibi, da çok bilinçli, dikkatli ve titiz uygulanması gerekir.

Biz sistemimizde genel anestezi ya da belden uyuşturma kullanmayız. Bu girişimi (lateral internal sfinkterotomi) sakinleştirme (yani sedasyon) + lokal anestezi ile yaparız. Literatürün de bu yaklaşımları desteklediği gibi ayaktan yaparız (hasta hastanede yatmaz) ve yarı-açık yöntem kullanılırız. En önemlisi de sfinkterotomi (cerrahi tedavi) basınç ayarlı uygulanır bizim ekibimizin sunduğumuz bir katkıyla. Bu şekilde yapıldığında ameliyat sonrası gaz kaçırma gibi komplikasyonlar teorik olarak engellenmiş olur.

Handikapları ve kısıtlamaları nelerdir …. abseleşme / fistül nadiren de olsa kanama gibi komplikasyonlar gelişebilir. Kesilen kasın geri dönüşü yoktur sonra onaramayız. En önemlisi de ameliyat sonrasında gaita- gaz kontrolünde/tutmakta sorun yaşanabilir veya basınç gözetilmeden (gözkararı) yapıldığında başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>