Akut ve kronik fissürlerin farkı nedir?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (9)

Kronik ve akut olarak anal fissürler (makat çatlakları) iki sınıfa ayrılır.

Akut fissürler, yüzeysel ve küçük çatlaklardır. Bazen bebekler dâhil herkeste zorlanmayla geçici, yüzeysel ve akut çatlaklar oluşabilir. Bunlar tedavisi kolay olan lezyonlardır ve inatçı değillerdir. Hastaya sıcak su banyoları, kısa süreli ağrı kesici pomadları, sebze, salata, zeytinyağı, meyve gibi posalı yiyeceklerle diyet yapması, bu diyet sayesinde de her gün düzenle ve rahat dışkılamanın sağlanması (kabız kalınmaması) önerilir. Akut fissürler bunlara uyulduğu takdirde hızlıca iyileşirler.

Kronik anal fissürler (çatlaklar) daha derin ve inatçı çatlaklardır ve bu durumun uzaması / yerleşmesi sonucunda oluşur. Kronik çatlaklar (anal fissür) daha derin ve inatçı lezyonlardır. Çatlağın uzun süreli komşuluğunda, sürekli olarak derinin ödem yapmasıdır. (şişmesi) Bazen şişen ve ellerine gelen kitle hastalar tarafından hemoroit olarak algılanabilir ve bu kitlenin sorun yarattığını zannederler.

Tam ve doğru olarak sorunun adlandırılması için bir proktoloji uzmanının muayene etmesi gerekir. Botox, ameliyat ve özel krem kullanımı gibi yaklaşımlar kronik çatlaklarda çok önemlidir. Bu amaçla aşırı kasılmanın giderilmesi için fibrotik ve İAS’nin kısmen kesilmesi, ameliyat, kremler, gliseril trinitrat gibi radikal yöntemlerin uygun olanlarının karşılaştırılması gereken yöntemler belirlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>